رودخانه آغلاغان ( نير چاي ):

 

 

رودخانه آغلاغان دومين رودخانه دائمي نير است كه از دامنه هاي جنوبي سبلان سرچشمه مي گيرد و پس از پيوست چشمه هاي شمال غرب نير موسوم  به بولاغلار كه خود به بركت وجود كوه سبلان پديد آمده است . ميزان آب آن  افزايش يافته و پس از عبور از شهر نير به رودخانه بالقلو مي پيوندد آبدهي  سالانه رودخانه آغلاغان  نير 6/46 ميليون متر مكعب برآورد گرديده است.

منطقه زيستگاه طبيعي و مختلف وجود دارد. از جمله منطقه انواع پرندگان   شامل زاغ، كبك، مرغابي و... و جانواراني مانند خرگوش، خرس، بزكوهي در كوهستانهاي اطراف ، گرگ و روباه و جوجه تيغي و لاك پشت و... در مراتع وجود دارد.

 

جنگل فندقلو :

جنگل فندقلو در 25 كيلومتر شهر اردبيل و در 10كيلومتري جنوب شهر نمين قرار گرفته است . اين منطقه بخاطر داشتن جاذبه هاي منحصر به فرد جنگلي – مرتعي و گردنه زيباي حيران با جذابيتهاي طبيعي متنوع ، قابليتي بسيار ممتاز براي توسعه در صنعت اكوتوريسم دارد .

 


 


جنگل فندقلو به دليل نزديكي به شهر نمين (نمين در زبان تالشي يعني مكان نم‌ناك) و برخورداري از رطوبت منطقه و دسترسي آسان از جاده بين شهري اردبيل - آستارا، همواره به‌عنوان يك گردش‌گاه مورد توجه بوده است. اين جنگل يكي از مناطق مهم گردش‌گري جنگلي است كه به فاصله ۱۰ كيلومتر از شهر نمين و ۳۰ كيلومتر از شهر اردبيل قرار گرفته است. با توجه به اينكه درخت فندق بيش از ساير گونه‌ها در اين جنگل روييده است، اين منطقه فندق‌لو ناميده مي‌شود.

عرصه جنگلي فندقلو بخشي از جنگلهاي شرق استان اردبيل بشمار مي رود كه دنباله جنگلهاي نيمه گرمسيري استان گيلان مي باشد . اين جنگل در سطحي به طول تقريبي 25 كيلومتر پراكنده است و در شرق از روستاي خانقاه عليا در مسير جاده نمين آستارا شروع و با جهت شمال غربي – جنوب شـرقي در شـرق روستاي حـور خاتمـه مـي يابـد مختصات جغـرافيايـي آن  َ  26 / ْ ‏‎38  و  َ 12 /  ‎ْ 38  عرض شمالي و طول شرقي است . جنگل فندقلو در سرتا سر گستردگي خود از جانب غرب به اراضي مزروعي و با فاصله كوتاهي به روستاهاي كوهپايه اي منتهي مي شود اين روستاها عبارتند از : خانقاه عليا  –  آرپاتپه  –  ننه كران  –  كله سر  –  كريم كندي – مهدي پستي – دورجين – آلاديزگه – گرم چشمه – نيارق – سوها – حور اين موقعيت باعث شده تا اين جنگل از راههاي مختلف قابل دسترسي باشد ولي راه اصلي آن كه آسفالت هم مي باشد از سه راهي جاده اردبيل – آستارا نزديكي شهر نمين منفك مي شود و به مركز تفريحي و توريستي كه داراي امكانات رفاهي كامل مي باشد وصل مي شود .

مساحت منطقه فندقلو 16 هزار هكتار مي باشد كه در حدود چهار هزار هكتار آن تحت پوشش عرصه هاي جنگلي قرار دارد و بقيه را مراتع تشكيل مي دهد . اين جنگل داراي درختان مختلف ميوه مانند فندق، سيب وحشي، گوجه سبز، ازگيل، به، تمشك و توت فرنگي است. در داخل جنگل هم يك استخر آب‌گرم به نام مشه سويي وجود دارد كه آب ان خاصيت درماني دارد و افراد زيادي به اين دليل و بسياري هم براي گشت و گذار به آنجا مي‌آيند و با خانواده چند روزي را داخل جنگل و در كنار استخر آب‌گرم و آبشاري كه در منصقه قراردارد، اقامت مي‌كنند.

منطقه كوهستاني و نوسان ارتفاع در محدوده عرصه هاي جنگلي كم و گستردگي آنها عموما بين رقوم ارتفاعي 1400 الي 1600 متر از سطح دريا مي باشد بلندترين نقطه ارتفاعي مربوط به كوه سنگر (محل تاسيسات و دكلهاي مخابراتي و صدا و سيما )  به ارتفاع 2120 متر از سطح دريا است دامنه انتشار گونه هاي جنگلي و تراكم آنها و نوع گونه غالب در نقاط مختلف متفاوت بوده و در مجموع 19 گونه جنگلي متعلق به 8 تيره و 17 جـنس در ايـن منطقه شناسايـي شده اند در بيـن انواع شناسايـي شده گونه هاي نادري نظير فندق ، ممرز ، راش ، بلوط ، بلند مازو ) و بيدمشك وجود دارد كه به ارزش منطقه مي افزايد .

در منطقه فندقلو حيواناتي نظير خرس قهوه اي و سمور و پرندگاني چون قرقاول ، كبك و عقاب طلايي يافت مي شود .

وجود پيست اسكي روي چمن كه براي برپايي اردوهاي تيم ملي روي چمن از آن استفاده مي شود . وجود قابليت فراوان براي توريسم ييلاقي  از جمله قابليتهاي اين منطقه براي جذب توريست در كليه فصول سال است.

درياچه نِئور

درياچه‌اي ما بين شهر اردبيل و شهر خلخال در مرز بين استان گيلان و استان اردبيل است.

اين درياچه در ۴۸ كيلومتري جنوب شرقي اردبيل به‌طرف خلخال در يكي از دره‌هاي كوهستان باغيرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متري از سطح دريا با مساحتي بالغ بر ۲۱۰ هكتار و عمق متوسط ۵ متر است.


 

 

درياچه نئور بزرگترين درياچه آب شيرين استان اردبيل است با ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دريا و وسعتي حدود ۴۲۰ هكتار.آب اين درياچه از باران و چشمه هايي كه كف آن وجود دارد تامين ميشود.اين درياچه چند سالي است كه محل كوهنوردي و ماهيگيري عاشقان طبيعت است.
بيشترين عمق درياچه 5/5 متر و ميانگين ژرفاي آن سه متر است. درياچه نئور زيستگاه برخي از گونه هاي پرندگان مهاجر عبوري است و ماهي قزا آلاي رنگين كمان آن شهرت جهاني دارد. ماهي‌هاي درياچه نئور هر سال پيش از زمستان صيد و جمع‌آوري مي‌شوند زيرا در اثر يخ زدن درياچه اين ماهي‌ها نمي‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهي‌هاي كوچك پرورشي در نئور رها مي‌شوند. هرساله مسابقه تفريحي تحت عنوان ”مسابقه ماهيگيري“ در اين درياچه بين دوستداران صيد ماهي انجام مي شود.

 

وسعت حوضه آبريز درياچه نئور 45 كيلومتر مربع بوده و از مراتع ييلاقي عشاير فندوقلو مي‌باشد نئور از درياچه‌هاي آب شـيرين بوده و آب آن از چشمه‌هاي متعدد كف درياچه و اطراف آن و همچنين از نزولات آسماني تامين مي‌‌شود درياچه نئور اردبيل به‌عنوان يك منطقه حفاظت شده زيست محيطي تحت نظارت سازمان حفاظت محيط زيست قرار دارد.

 

 

ماهي‌هاي درياچه نئور هر سال پيش از زمستان صيد و جمع‌آوري مي‌شوند. زيرا در اثر يخ زدن درياچه اين ماهي‌ها نمي‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهي‌هاي كوچك پرورشي در نئور رها مي‌شوند.


 

 

 


درياچه شورابيل اردبيل:

 


درياچه شورابيل در داخل شهر اردبيل واقع شده است و به خاطر اين ويژگي اش مورد توجه مردم و مسئولان شهر مي باشد.اين درياچه داراي امكانات تفريحي، ورزشي و فرهنگي بسياري است از جمله : اسكله قايقراني، دو ميداني، دوچرخه سواري، باغ وحش، هتل هاي مجهز و زيبا، گنجينه تاريخ طبيعي، نمايشگاه بين‌المللي و بازارچه صنايع دستي، مجموعه شهر بازي، رستوران در وسط درياچه و...كه مي تواند مورد استفاده گردشگران قرار گيرد.اين مجموعه ،مجتمع تفريحي كوثر ناميده شده است.سالانه صدها هزار پرنده مهاجر با اولين نشانه‌هاي پاييز از شمال سرد به سوي جنوب گرم مهاجرت كرده و در درياچه‌هاو تالاب‌هاي ايران زمستان گذراني مي‌كنند.بخش بزرگي از اين پرندگان در مسير مهاجرت خود وارد استان اردبيل شده و در زيستگاه‌هاي آن به‌صورت موقت مانده و يا تمام فصل سرد را سپري مي‌كنند. فرود دهها هزار پرنده مهاجر در روزهاي نيمه دوم آبان ماه هر سال، زيبايي اين تالاب طبيعي را دو چندان مي كند. پليكان‌هاي خاكستري، اردك چشم طلايي، اردك تاجدار ، غاز خاكستري ، غاز، زنگوله‌بار، عروس، باقرقره، باكلان كوچك و لك لك سياه از پرندگان مهاجر و از پرندگان بومي دراج ، قرقاول ، مرغابي ، خوتكا ، چنگر ، قو ، حواسيل ، آنقوت و كاكايي در فصول پاييز و زمستان در استان اردبيل مشاهده مي‌شوند. تالاب يا درياچه شورابيل - در نزديكي شهر اردبيل - كه لجن‌هاي آن روزگاري بيماران را شفا مي‌داد، اكنون به يكي از زيستگاههاي مهم پرندگان مهاجر در استان تبديل شده است. تالاب شورابيل در اواخر دوران سوم و اوايل دوران چهارم زمين شناسي شكل يافته و طي اين مدت طولاني شرايط طبيعي و زيستي منحصر به فردي را كسب كرده است.


درياچه شورابيل درياچه اي دراردبيل  درمسيردانشگاه محقق اردبيلي قراردارد. قبلا” بسيار شور بوده‌است ولي امروزه با افزودن شدن آب شيرين از شوري آن كاسته شده، بطوريكه نوعي ماهي قزل الا در  آن پرورش داده مي‌شود. اين درياچه داراي امكانات تفريحي، ورزشي و فرهنگي بسياري است از جمله: قايق راني، پيست دو و ميداني، دوچرخه سواري، باغ وحش، هتلهاي مجهز و زيبا، مجموعه شهر بازي براي بچه‌ها، رستوران در وسط درياچه و ۰۰۰

 

درياچه شورابيل در حال حاضر يكي از مكانهاي تفريحي اردبيل به شمار مي رود كه در كنار آن شهربازي و فضاي سبز زيبايي تاسيس گرديده است و مسافران زيادي از نقاط مختلف به اين مكان مي آيند. دركناراين مجموعه پروژه بزرگ تجاري شورا سنتر قراردارد تاپذيراي ميهمانان قراربگيرد.

 


آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 84533
تعداد نوشته ها : 38
تعداد نظرات : 110
 حمايت از توليد ملي

دیکشنری آنلاین

Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت


Rss